Lieksalaisten liikuttaja jo vuodesta 1928 -
 

Kotikentällä käydyissä pm-moniotteluissa kaksi mitalia LU:laisille

Kisakeli oli lopulta erinomainen tänään keskuskentällä käydyissä Pohjois-Karjalan piirinmestaruusmoniotteluissa. Lähes kaikki lajit saatiin suorittaa sopivissa myötätuulissa ja kelikin muutenkin oli hyvä tuloksen tekoon. Hyvät olosuhteet ja erinomaiseen tuloskuntoon virittäytyneet toimitsijat siivittävät myös urheilijat hyviin tuloksiin. Lieksalaisista piirinmestariksi ylsi 11-sarjalainen Minja Pekkanen keräsi 930 pistettä 60 metrin ajallaan 9,65, pituushypyn tuloksellaan 4,04 metriä sekä kuulakaarellaan 8,42. Yhteensä tyttöjen sarjassa oli kymmenen osallistujaa.

12-vuotiaiden poikien 4-ottelussa Maks Kempas otteli kolmanneksi. 60 metriä taittui ajassa 9,58, korkeutta meni 127, kuula lensi 5,69 ja 800 metriä taittui aikaan 2.41,83. Kokoon Maks sai 1095 pistettä. Urho Hyrskylä sijoittui samassa sarjassa kahdeksanneksi pistein 702 ja tuloksin 10,71, 94, 8,23 ja 3.53,92.

10-sarjalainen Oili Justander otteli kolmiottelussaan viidenneksi 12 tytön joukossa. 60 metrin tulos 9,60, pituuden 358 ja kuulan 6,00.

Kisoihin oli yhteensä ilmoittautunut 99 urheilijaa, pääasiassa Joensuusta, Pyhäselästä ja Polvijärveltä. Edellä mainittujen sekä lieksalaisten lisäksi kisaajia oli myös Outokummusta, Jyväskylästä ja  Espoosta. Kisojen kovimman tuloksen teki 14-sarjalainen Sara Keränen, joka otteli uuden piirinennätyksen 5-otteluun pistein 2477. Edellinen piirinennätys 2413 oli 18 vuoden takaa Lieksan Urheilijoiden Hertta Heikkisen nimissä.

Kisojen kaikki tulokset löytyy TÄÄLTÄ.

error: Sisältö on suojattu!